Údržba a čistenie kusových kobercov

Na bežnú údržbu sa odporučuje vysávanie. Na odstránenie škvŕn sa doporučujú čistiace obrúsky alebo prípravok určený na odstránenie škvŕn.

Na hlbšie čistenie, predovšetkým u kvalitnejších kobercov – z materiálu vlna, acryl a heatset sa doporučuje čistenie tzv. suchou cestou, kedy sa na koberec nasype jemný prášok, ktorý pohltí nečistoty a potom sa odsaje.

Druhou doporučovanou možnosťou je čistenie penou, kedy sa vytvorí hustá pena, ktorá sa nanese na koberec tak, aby nebol úplne premočený a po vyčistení sa z koberca opäť odsaje nečistota s vodou.


Pravidelná starostlivosť o koberce

Postup pri údržbe:


1. Preventívna údržba kobercov

Používajte vo všetkých vchodoch rohožky - odstránia špinu a vlhkosť z obuvi. Rohožky je nutné pravidelne čistiť, aby sa samy nestali zdrojom špiny.

 

2. Pravidelné vysávanie kobercov

Najdôležitejšie pri starostlivosti o Váš koberec je jeho pravidelné vysávanie 2-3x týždenne. Je však pravdepodobné, že aj pri pravidelnom vysávaní, bude koberec za určitú dobu javiť známky znečistenia. A vtedy je treba urobiť dôkladné vyčistenie, ktorým sa z koberca odstránia hĺbkové nečistoty.

 

3. Čistenie kobercov

Existujú tri druhy čistenia:

a) Čistenie kobercov suchou cestou

Pri tejto metóde sa používa prášok, ktorý je hrubý, mierne vlhký a má výraznú absorpčnú schopnosť. Vďaka týmto vlastnostiam na seba viaže prach a nečistotu. Tento prášok sa na koberec nasype, nechá sa pôsobiť (podla návodu) a potom sa odsaje. Táto metóda je zvlášť vhodná pre všívané a tkané koberce s nízkou výškou vlasu, s výnimkou kobercov vyrobených z bavlny. U kobercov s vyššou výškou vlasu hrozí nebezpečie, že prášok zostane v koberci a preto sa čistenie suchou cestou u týchto druhov nedoporučuje.

 

b) Čistenie kobercov mokrou cestou

Jedným z čistiacich prostriedkov, ktoré môžete všeobecne použiť pre každý druh koberca je tzv. mydlová voda. Tento roztok vytvoríte zmiešaním 1 dielu kvalitného pracieho prostriedku a 15 dielov vlažnej vody. Môžete tiež použiť špeciálne prostriedky na čistenie kobercov, ktoré sú na trhu dostupné. Nikdy nepoužívajte zásaditý šampón, saponáty pre domácnosť, alebo šampóny s obsahom čpavku. Dôležité je dodržovať riedenie, prípadný silnejší roztok spôsobí problémy pri odstraňovaní čistiaceho prostriedku z koberca. Roztok sa rovnomerne nanese na celú plochu koberca, na znečistených miestach sa nečistoty odstránia vlhkou handričkou. Potom je treba koberec nechať poriadne vyschnúť a nechodiť po ňom, kým nieje úplné suchý.

 

c) Strojové čistenie kobercov

Táto metóda strojového čistenia kobercov spočíva vo vtieraní roztoku teplej vody a vhodného saponátu kotúčovým strojom do kobercového vlasu. Na čistenie kobercov sa najčastejšie používajú špeciálne prostriedky, ktoré sú na trhu dostupné. Táto metóda je vhodná pre veľmi znečistené koberce, kedy je možné do pôvodného stavu uviesť aj veľmi špinavý a ušlapaný koberec.

Zdroj: www.luxservis.eu